تبلیغات
اخبار و مسائل مهاجرین
ADS
نویسنده : hamid شنبه 31 فروردین 1392, ساعت 11 و 35 دقیقه و 50 ثانیه

مجله تایم چاپ امریکا همه ساله یک فهرست از شخصیت های با نفوذ جهان را پخش می کند که امسال، نام رویا محبوب هم در آن دیده می شود.
 هفته نامه آمریکایی تایم همه ساله فهرستی از یک صد تن از با نفوذترین شخصیت های جهان را منتشر می کند.

این فهرست دارای پنج طبقه بندی جداگانه از افراد پیشرو ، رهبران سیاسی، هنرمندان، پیشگامان عرصه های اقتصاد و فرهنگ و به عبارتی کارآفرینان و افراد برجسته ای است که به صورت آیکون و یا نماد برتر اجتماعی معرفی شده اند.
در شرکت سافت ویر خانم محبوب، بیست و پنج تن کار می کنند که هژده تن شان زنان و سایر آنها مردان استند. از میان هژده زن هم، پنج تن شان از خانه های خود با رویا محبوب همکار اند.

شرکت سافت ویر موسوم به سیتا دیل، برای وزرات ها، نهاد های غیر دولتی و شرکت های خصوصی پروگرام ها و دیتا بیس های کمپیوتر می سازد و یا برای آنها مشوره میدهد.


نویسنده : hamid شنبه 24 فروردین 1392, ساعت 18 و 03 دقیقه و 01 ثانیه

یكى از موضوعات مهم و جدید در حقوق بین الملل، حقوق پناهندگان است كه در عصر كنونى، على رغم پیشرفت هاى صنعتى، رعایت اخلاق و حقوق انسانى نسبت به یكدیگر ضعیف، و ستم و تجاوز به حقوق انسان ها، به ویژه نسبت به زیردستان و ضعیفان، بیش تر شده است، به طورى كه گاهى موجب فرار و كوچ دسته جمعى عدّه اى از افراد یك كشور به كشور دیگر مى شود. از این رو، حقوق پناهندگان در كنار سایر بحث هاى حقوقى، در حقوق بین الملل مطرح شده و در گردهمایى هاى جهانى، عهدنامه هایى نیز در این خصوص به تصویب رسیده است.


نویسنده : hamid شنبه 24 فروردین 1392, ساعت 09 و 57 دقیقه و 00 ثانیه

غزنین شهر شکوه‌مندیست که در مقطعی از تاریخ، قسمت‌های بزرگی از قاره آسیا از این جا فرمان می‌برد.
این دیار با نام محمود غزنوی ترکیب فراموش نشدنی‌ای را در ذهن تاریخ ساخته است. در دوران محمود، غزنین به عنوان بزرگترین مرکز جهان اسلام شناخته می‌شد. اینک پس از هزار سال بار دیگر نام نیکوی این شهر بر سر زبانهاست و عنوان مرکز فرهنگی جهان اسلام را کمایی می‌کند.
همه آنانی که با تاریخ و فرهنگ محشور اند، به عظمت تاریخی این شهر باستانی اقرار دارند. امیدواریم شهر غزنین را امسال از چشم انداز پارینه فرخی سیستانی ببینیم.

نویسنده : hamid سه شنبه 20 فروردین 1392, ساعت 18 و 02 دقیقه و 28 ثانیه

طاق ظفر واقع در ولایت پغمان در کابل طاق یادگاری است که پس بدست آوردن استقلال افغانستان از زیر سلطه انگلیس (بریتانیا) در زمان پادشاهی شاه امان الله خان در سال 1298 هجری (1919 میلادی) بنا یافت.
(من نویسنده روز جمعه 92/1/16 رفته بودم به دیدن این طاق زیبا و دیدنی که یادگار این سفر فراموش نشدنی رو با شما در ادامه مطلب به اشتراک میزارم )


دسته بندی : افغانستان شناسی ,


نویسنده : hamid سه شنبه 20 فروردین 1392, ساعت 16 و 42 دقیقه و 11 ثانیه

مجسمه های بودای بامیان در قرن ششم میلادی ساخته شده بودند.
ده‌ها جوان که بازوهای‌شان را با پارچه‌ای بسته‌اند، مواد را در حفره‌هایی که خودشان در مجسمه‌های بودا ایجاد کردند، جابه جا می‌کنند. روی بازوبندهای آنان نوشته شده‌ "بت شکن". دقایقی بعد صدای بلند انفجار شنیده می‌شود؛ تمام فضا پر از خاک می‌شود.
اگرچه هوا بسیار سرد است اما مردم پراکنده در نقاط مختلف شهر با حسرت صحنه تخریب مجسمه‌ها را از دور تماشا می‌کنند. تنها مسئولین تخریب در ساحه حضور دارند.
مجسمه‌های بودا که از قدیمی‌ترین و با ارزش‌ترین آثار تاریخی افغانستان بود، در سال ۲۰۰۱ توسط طالبان تخریب شد.
شاهدان عینی این رویداد می‌گویند هر وقت به ویرانه‌های بودا می‌نگرند، صدای انفجارها در گوش‌هایشان طنین می‌اندازد و صحنه تخریب بودا پیش چشمشان دوباره مجسم می‌شود.

نویسنده : hamid سه شنبه 20 فروردین 1392, ساعت 16 و 33 دقیقه و 19 ثانیه

نظام کارکردی
نهاد خانواده به مثابه یک سیستم عمل می‌کند وساختار و کارکردی شبیه یک "نظام سیاسی" دارد. بدین رو، کارکرد ارگانیک خانواده نظم، امنیت، همگرایی، تعادل، توازن و مسئولیت پذیری را در ساختار درونی خویش بازتاب می‌دهد. از همین رو است که نظام خانواده نیز شبیه یک نظام سیاسی، الگوی های کارکردی زیادی را به نمایش می‌گذارد.
بحران توزیع قدرت
مهمترین بحران در نظام خانواده‌ها و بویژه نسبت به سرنوشت زنان افغانستان معضل "توزیع قدرت" بوده است. الگوی توزیع نابرابر و یکجانبه‌ای عناصر قدرت و انحصار منابع اصلی اختیارات و امتیازات در دست مردان، مناسبات درون سیستمی و ساختار سلسله مراتبی نظام خانواده را به شدت نامتوازن و به نفع مردان تغییر و تثبیت کرده است. از همین رو است که الگوی "مرد سالاری" افسار گسیخته وخشونت پایان ناپذیر، سیرت گفتاری وصورت رفتاری را در مناسبات خانواده‌ها قایم ساخته و به مثابه یک پذیره‌ای اجتماعی، الگوی فرهنگ و رفتار همگانی قرار گرفته است.

نویسنده : hamid سه شنبه 20 فروردین 1392, ساعت 16 و 25 دقیقه و 39 ثانیه


در سال ۲۰۰۱، زمانی که طالبان مجسمه‌های بودا را در بامیان ویران کردند، واکنش های تندی علیه این اقدام طالبان در سطح بین المللی مطرح شد. اما این موضوع که یونسکو، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، گفته تصمیم ندارد این مجسمه‌ها را بازسازی کند، به بحث‌های مربوط به آینده آنها نقطه پایان نگذاشته است.

نویسنده : hamid شنبه 3 فروردین 1392, ساعت 14 و 29 دقیقه و 25 ثانیه

 مناره 65 متری جم كه در استان غور در غرب افغانستان واقع شده است، به تمامی از خشت پخته ساخته شده است و قدمت آن به قرن دوازدهم میلادی بازمی‌گردد. كارشناسان عرصهء باستان شناسی در یونسكو منار جام را یكی از سازه های خارق العادهء معماری و كهنسال ترین برج آجری باقیمانده در جهان میدانند.غیر از این گفته شده است كه منار جام سنت معماری كهن و سبك هنری قدیم در منطقه را در آخرین حد كمال و زیبایی آن نمایندگی میكند .این مناره كه به خاطر ساختمان ظریف و دقیق آجری، كاشی‌های لعابی كه آیات قرآن یك ردیف در میان به خط كوفی و نسخ روی‌شان نوشته شده و طرح‌های اسلیمی و هندسی‌اش شهرت دارد، از سال 2002 به طور هم‌زمان در فهرست میراث جهانی و میراث جهانی در خطر یونسكو ثبت شده است. 


  دسته بندی : افغانستان شناسی ,» این وبلاگ دیگر به روز نخواهد شد ( سه شنبه 5 فروردین 1393 )
» آیا استاد مرتضی مطهری اصلیتی افغانستانی دارد ؟ ( پنجشنبه 8 اسفند 1392 )
» رسایی: کرزای بهتر «سبد کالا» توزیع می کرد ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» به امید شادی همیشگی کودکان افغانستان ( شنبه 12 بهمن 1392 )
» نتیجه آخرین نظرسنجی وبلاگ ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» طرح تمدید روادید اتباع افغانی (خانواری ) دارای گذرنامه آغاز شد ( دوشنبه 2 دی 1392 )
» 16 آذرماه روز دانشجو در ایران ( جمعه 15 آذر 1392 )
» مسابقه عکاسی نگاه پناهندگان ( پنجشنبه 14 آذر 1392 )
» دیدبان حقوق بشر: حقوق پناهندگان افغان در ایران نقض می‌شود ( پنجشنبه 30 آبان 1392 )
» انصراف 100 نفر از دانشجویان افغانستانی دانشگاه امام خمینی (ره)/رئیس دانشگاه:سیر انصراف‌ها طبیعی است! ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» اقامت پناهندگان افغانستانی در ایران ( جمعه 3 آبان 1392 )
» دفاتر کفالت , مزایا و مشکلات ( جمعه 3 آبان 1392 )
» مردم ایران و مهاجرین افغانستانی ( جمعه 3 آبان 1392 )
» انجام مراحل ویزای دانشجویان دختر در کیش ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» خبرگزاری الف:مرثیه‌ای برای رفتار ما ایرانیان ( پنجشنبه 4 مهر 1392 )
» تاسف برای خودمان یا برای اهالی فیروز آباد ؟ ( دوشنبه 18 شهریور 1392 )
» تحقیر شدن به چه قیمتی ؟ ( شنبه 9 شهریور 1392 )
» پناهجویان افغان در سوریه: حتی نمی‌توانیم فرار کنیم ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» مس عینک,بزرگترین پروژه اقتصادی افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» زراعت موتور محرکه اقتصاد افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
موضوعات

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :