تبلیغات
اخبار و مسائل مهاجرین
ADS
نویسنده : hamid جمعه 3 آذر 1391, ساعت 23 و 30 دقیقه و 32 ثانیه
محمد محقق: تذکره غیابی می‌گیریم
جمیله هزاره که خود را دبیر انجمن دانشجویان افغانستان در دانشگاه قزوین معرفی می کند، از حل ناقص مشکل دریافت پاسپورت تحصیلی این دانشجویان خبر می‌دهد. 

دبیر انجمن دانشجویان افغانستان در دانشگاه قزوین به خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفت که یک مقام سفارت افغانستان در تهران به نام آقای جهانی طی تماسی تلفنی با وی، اعلام کرد که مشکل اخذ تذکره برای دریافت پاسپورت تحصیلی تاحدودی رفع شده است. 

گفتنی است که در پی تصویب قانونی توسط شورای وزیران کشور، مبنی بر اینکه کلیه دانشجویان مهاجر برای امور کنسولی و دریافت پاسپورت تحصیلی خود موظف اند تذکره ارائه دهند، جمع زیادی از دانشجویان مهاجر افغانستانی مقابل سفارت کشور در تهران به تاریخ 28 عقرب، دست به تجمع اعتراض آمیز زدند. 
بقیه خبر در ادامه مطلب

این دانشجویان با تحصن و سکوت خواستار لغو هرچه سریع‌تر این قانون گردیدند. 

دانشجویان معترض همچنین، وضع این قانون را نسنجیده اعلام کرده و تاکید کردند که دولت افغانستان با اجرایی کردن آن، عملا برای تحصیل مهاجرین افغانستانی مقیم ایران، مانع ایجاد می‌کند. 

ظاهرا تحصن و اعتراض دانشجویان مقابل سفارت کشور مان در تهران، به صورت ناقص، نتیجه داده و آقای جهانی یکی از مقامات سفارت افغانستان در تهران به جمیله هزاره گفته است که آنها به دانشجویان پاسپورت تحصیلی می دهند؛ تا آنها برای ویزا به افغانستان بروند و در همانجا هم تذکره بگیرند و همراه با ویزای تحصیلی، تذکره را هم به سفارت افغانستان در تهران به رؤیت برسانند. 

به اعتراض خود ادامه می‌دهیم 

اما با توجه به هزینه های سرسام آور تحصیلی در ایران و افزایش نرخ تورم در این کشور و همچنین افزایش چندبرابری نرخ اکثر اجناس در ایران، بازهم نمی توان گفت که مشکل اخذ تذکره برای دریافت پاسپورت تحصیلی، حل شده است. 

جمیله هزاره می گوید:"ما هنوز هم به اعتراض خود ادامه می دهیم؛ تا کلا این قانون لغو گردد؛ چرا که باز هم مشکلاتی فراروی دانشجویان برای اخذ تذکره وجود دارد". 

وی که خود دانشجوی دوره ی ماستری(کارشناسی ارشد) در دانشگاه امام خمینی(ره) است، به خبرگزاری صدای افغان گفت که بعضی از دانشجویان سال‌هاست در ایران زندگی می کنند و حتی تعدادی از آنها پدران شان تذکره ندارند؛ حال چطور این دانشجویان برای گرفتن تذکره به ولایات خود سفر کنند و اقدام به درخواست تذکره کنند؟ 

این در حالی است که براساس قوانین افغانستان، بدون تذکره پدر، صدور تذکره برای پسر،‌ غیرممکن است. 

دانشجویان معترض 28 عقرب طی بیانیه ای اعلام کردند که آنها از مقامات کشور می‌خواهند به دلیل نزدیکی امتحانات پایان سمستر، پاسپورت های دانشجویان را یکساله توزیع نمایند و تنها در این صورت، برای تمدید آن، دانشجویان ملزم به ارائه تذکره گردند؛ تا آنها زمان کافی برای این کار داشته باشند. 

اما به گفته حمید جعفری؛ یکی دیگر از دانشجویان افغانستانی در ایران، وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی ایران که قبلا دو ماه برای اخذ پاسپورت تحصیلی به دانشجویان مهلت داده بود، اکنون این مهلت را به دو سمستر(ترم) افزایش داده است. 

جمیله هزاره نیز می گوید:"قرار بر این شد که ما نامه ای اعتراض آمیز به (نمایندگی) سازمان ملل در تهران بنویسیم و اعتراض خود را به وضع این قانون اعلام کنیم؛ تا از این طریق بتوانیم روی سفارت کشور مان اعمال فشار کنیم و در نهایت آنها به خواسته های ما جامه عمل بپوشانند". 

ممکن برای دانشجویان پسر، ‌محال برای دانشجویان دختر 

با توجه با اوضاع امنیتی افغانستان و همچنین تبلیغات برخی رسانه های خارجی مبنی بر ناامن بودن کشور، مهاجرین در سراسر دنیا خصوصا مهاجرین افغانستانی در ایران حاضر نیستند حتی پسران شان را به افغانستان بفرستند؛ چه برسد به فرزندان دختر که مسلما با محدودیت های بیشتری مواجه اند. 

حال آنکه نزدیک به 60 درصد دانشجویان افغانستانی ورودی سال 1391 در ایران را دختران تشکیل می دهند. 

جمیله هزاره نیز در این زمینه می گوید:"شاید تصمیم سفارت تا حدودی برای دانشجویان پسر، مناسب باشد؛ اما رفتن دانشجویان دختر به افغانستان برای اخذ تذکره، محال است؛ چرا که پدران مان به تنهایی اجازه نمی دهند وارد افغانستان شویم؛ مگر اینکه یک نفر همراه با ما به افغانستان بفرستند که در این‌صورت هزینه رفت و برگشت دوبرابر می شود و از توان اکثر دانشجویان خارج است". 

بربنیاد ناظران مسایل فرهنگی و اجتماعی، دانشجویان سرمایه های اجتماعی بالقوه افغانستان محسوب می شوند که بی تردید مشارکت آنها در معادلات اجتماعی جامعه تأثیری شگرف و مثبت خواهد داشت. 

آگاهان معتقدند که دشمنان، پتانسیل به وجود آمده علمی و دانشجویی افغانستان را برای خود به عنوان یک تهدید بزرگ تلقی می کنند و برای دوری این قشر فرهیخته از ملت و کشور، سرمایه گذاری های کلانی انجام می دهند. 

عده ای از دانشجویان افغانستانی معتقدند که سفارت هر کشور باید در خصوص رفع موانع تحصیلی اتباع خود، تلاش کند؛ چرا که دانشجویان سرمایه های یک مملکت هستند؛ اما سفارت افغانستان در تهران، نه تنها تلاشی که برای رفع موانع تحصیلی دانشجویان مهاجر افغانستانی نمی کند؛ بلکه موانعی هم در راه تحصیل این دانشجویان ایجاد می کند. 

گفتنی است که هنوز خبر رفع ناقص مشکل اخذ تذکره برای پاسپورت تحصیلی از سوی مقامات سفارت افغانستان، رد یا تأیید نشده است. 

بر اساس گزارش‌ها، محمد محقق؛ نماینده مردم در ولسی جرگه، طی سفری شخصی با دانشجویان معترض در قزوین دیدار کرده و در آن جلسه به گفته جمیله هزاره، آقای محقق قول داده که مشکل را حل خواهد کرد. 

جمیله هزار می گوید:"آقای محقق به ما گفت شما لیست دانشجویان را برای ما ارسال کنید؛ تا ما برای آنها تذکره غیابی بگیریم؛ تا از این طریق مشکل تذکره شما رفع گردد". 

همچنین آقای جهانی به جمیله هزاره، گفته که برای رفع مشکل تذکره، آنها می توانند این کار را در افغانستان به صورت غیابی انجام دهند؛ یعنی یکی از اقوام یا دوستان شان می توانند با نشان دادن اسنادی دال بر افغانی بودن و انتساب آنها به پدری تبعه افغانستان، تذکره اخذ کنند.

اما به گفته ناظران، در حال حاضر کسانی که بخواهند به صورت غیابی در افغانستان تذکره بگیرند، باید به دلالان غیرقانونی، پول دهد؛ تا آنها این کار را از مجاری غیرقانونی، انجام دهد. 

منتقدان می گویند که خوب بود آقای محقق به عنوان عضو قوه قانونگذاری، برای رفع مشکل دانشجویان معترض، راه حلی قانونی پیشنهاد می کرد؛ نه اینکه یک قانون سختگیرانه و غیرعملی مصوب شورای وزیران را با پیشنهادی غیرقانونی، دور بزند! 

» این وبلاگ دیگر به روز نخواهد شد ( سه شنبه 5 فروردین 1393 )
» آیا استاد مرتضی مطهری اصلیتی افغانستانی دارد ؟ ( پنجشنبه 8 اسفند 1392 )
» رسایی: کرزای بهتر «سبد کالا» توزیع می کرد ( پنجشنبه 17 بهمن 1392 )
» به امید شادی همیشگی کودکان افغانستان ( یکشنبه 13 بهمن 1392 )
» نتیجه آخرین نظرسنجی وبلاگ ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» طرح تمدید روادید اتباع افغانی (خانواری ) دارای گذرنامه آغاز شد ( دوشنبه 2 دی 1392 )
» 16 آذرماه روز دانشجو در ایران ( جمعه 15 آذر 1392 )
» مسابقه عکاسی نگاه پناهندگان ( پنجشنبه 14 آذر 1392 )
» دیدبان حقوق بشر: حقوق پناهندگان افغان در ایران نقض می‌شود ( پنجشنبه 30 آبان 1392 )
» انصراف 100 نفر از دانشجویان افغانستانی دانشگاه امام خمینی (ره)/رئیس دانشگاه:سیر انصراف‌ها طبیعی است! ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» اقامت پناهندگان افغانستانی در ایران ( جمعه 3 آبان 1392 )
» دفاتر کفالت , مزایا و مشکلات ( جمعه 3 آبان 1392 )
» مردم ایران و مهاجرین افغانستانی ( جمعه 3 آبان 1392 )
» انجام مراحل ویزای دانشجویان دختر در کیش ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» خبرگزاری الف:مرثیه‌ای برای رفتار ما ایرانیان ( پنجشنبه 4 مهر 1392 )
» تاسف برای خودمان یا برای اهالی فیروز آباد ؟ ( دوشنبه 18 شهریور 1392 )
» تحقیر شدن به چه قیمتی ؟ ( شنبه 9 شهریور 1392 )
» پناهجویان افغان در سوریه: حتی نمی‌توانیم فرار کنیم ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» مس عینک,بزرگترین پروژه اقتصادی افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» زراعت موتور محرکه اقتصاد افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
موضوعات

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :