تبلیغات
اخبار و مسائل مهاجرین
ADS
نویسنده : hamid پنجشنبه 8 اسفند 1392, ساعت 13 و 05 دقیقه و 30 ثانیه

آیا استاد مطهری اصلیتی افغانستانی دارد ؟

اصلیت برخی از اشخاص برجسته و مهم در ایران مانند جلال الدین فارسی , استاد مرتضی مطهری , دکتر علی شریعتی , گاهی موضوع بحث داغی برایمان میشود که به دنبال اصلیت اجداد این اشخاص به تفحص و جستجو میپردازیم . اما این حرف ها و سخن ها تا چه حد حقیقت دارند ؟ پای صحبت جلال الدین فارسی مینشینیم که در مصاحبه با کیهان فرهنگی و روزنامه ایران به اصلیت خود و استاد مطهری پرداخته است . در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری جلا الدین فارسی شانس اول ریاست جمهوری بود اما اشخاصی با ارائه هویت اصلی وی که به افغانستان برمیگشت اذعان کردند که رئیس جمهور باید ایرانی الاصل باشد , بنابر این جلاالدین فارسی کناررفت و بنی صدر به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد .وی در اشاره به شیخ علی تهرانی میگوید :

آمد مسأله افغانی بودن ما را مطرح کرد. البته او مسأله خلاف واقعی را نگفت. پدر و مادر من در زمان قاجاریه از هرات به ایران آمدند. هرات یکی از پایتخت ‌های ایران بوده است. مرکز امپراتوری بزرگی بوده است که این مسجد گوهرشاد یکی از یادگاری ‌های همان امپراتوری است. هرات مرکز ادبیات فارسی است. ترجمه قرآن به فارسی برای نخستین بار در هرات انجام شده است اما این‌که این بحث را در بزنگاه انتخابات آمد مطرح کرد فقط برای ضربه زدن به مقام معظم رهبری بود.جلال‌الدین فارسی که بسیاری وی را یکی از ایدئولوگ‌های انقلاب اسلامی می‌دانند در رابطه با کناره ‌گیری خود از انتخابات می‌گوید: وقتی دیدیم این‌‌ها این بحث را مطرح کردند، من خدمت مقام معظم رهبری رفتم و گفتم شیخ علی تهرانی همچنین حرفی زده است. به ایشان گفتم بیایید با یکدیگر به قم خدمت امام برسیم که آقای خامنه‌ای گفتند نه شما با آقای هاشمی برو. گفتند آقای هاشمی رویش به امام نسبت به من بازتر است. درست هم می‌ گفتند.

با آقای هاشمی رفتیم قم خدمت امام. حرف هایمان را زدیم. امام بلافاصله پس از حرف‌‌های ما شروع کردند به قسم خوردن. ایشان برای من قسم خوردند که به خدا برای من فرقی نمی‌ کند که شما رئیس جمهوری بشوید یا آقای بنی‌صدر. ایشان گفتند من می‌ترسم شبهه‌ای درست کنند و تا ما بیاییم این شبهه را برطرف کنیم این شبهه تاثیر گذاشته باشد در نظر مردم.پس از جلسه مشترک من، هاشمی و امام تا آمدیم در ماشین، آقای هاشمی گفت هم‌اکنون باید کجاها را بگیریم که دست بنی‌صدر نیفتد که من در جواب آقای هاشمی گفتم من هیچ کاری نمی‌کنم. ایشان گفت که کشور از دست می‌رود. گفتم هر چه که می‌ خواهد بشود.گفتم امام این گونه تصمیم گرفته و من هم می‌ دانم که چه می‌ شود. من یک دوره سیاه ناجوری را پیش‌بینی می‌ کنم، اما من هیچ کاری علیه بنی‌صدر نمی‌کنم. سکوت کامل. سکوت من برای بنی‌صدر هم عجیب بود چه برسد به دوستان. همه علیه بنی صدر فحش می‌ دادند، ولی من سکوت کرده بودم.این هم از مصایب ما بود که بنی صدری که با کناره ‌گیری راحت من رئیس جمهور شده بود فرماندهی کل قوا را هم گرفته بود.در حالی که در این سخنرانی من به همه درود فرستادم. دیدم کلی پاسبان ایستاده است. آخر سخنرانی، گفتم درود بر رئیس جمهور و همه گفتند درود درود. وزیر شعار کنار تریبون بود و گفت این را می‌خواهند برکنارش کنند. چرا برای او درود فرستادی؟ گفتم وقتی امام او را برکنار کردند دیگر درود نمی‌ فرستم.

پس از اعلام انصراف یا استعفای برخی از نامزدها در نهایت 96 نامزد در روز انتخابات به رقابت با یکدیگر پرداختند.

 

 

در مصاحبه با کیهان فرهنگی :

 

جلال الدین فارسی در گفتوگویی با «کیهان فرهنگی» از هر دری سخن گفته؛ از فراز و فرود زندگی خود، تحولات شاخص انقلاب و شخصیتها و در هر مورد جسورانه و بیپروا سخنرانده است؛ جسارتی که گاه به تهور نزدیک میشود و خواننده را به شدت دچار حیرت می‌کند. او در این مصاحبه به تبارشناسی خود و استاد شهید مطهری می‌پردازد که کی و چگونه از هرات به مشهد آمدهاند، سخن او درباره خانواده شهید مطهری کاملاً بدیع، تازه و شنیدنی است.

استاد شهید مطهری شخصیت کمنظیر جهان اسلام است و از مفاخر شیعه محسوب میشود. او تنها دانشمند، متفکرو فیلسوفی است که تمامی اندیشههایش صددرصد مورد قبول خاص و عام قرار گرفته و سخت تأثیرگذاربوده است و تا هنوز کسی جرئت نکرده است که افکار و اندیشههای مطهری را مورد نقادی قرار دهد. امام خمینی(ره) که خود شیفته او بود، گفته است که؛ تمامی آثار استاد مطهری (با همهای کثرتش) بلا استثنا مفید و سازنده میباشد. در ایران این گفته نیز از زبان بزرگان بارها تکرار شده است که آثار شهید مطهری مبانی فکری و نظری نظام جمهوری اسلامی است. این عالم عالیمقام در فریمان مشهد به دنیا آمد و در اوایل انقلاب توسط گروه انحرافی فرقان (نزدیک به مجاهدین خلق) به شهادت رسید.

در ایران روز شهادت شهید مطهری (12/ ثور/ اردیبهشت) را روز معلم نامگذاری کرده و هر سال در آن روز از مقام ایشان به خوبی تجلیل میشود.

جلال الدین فارسی در این گفتوگو میگوید که در اواخر عصر قاجار به ایران مهاجرت کرده است. قاجاریها حدود سیصد سال حکومت کردند. اگر پنجاه سال پایانی این سلسله را اواخر عصر قاجار حساب کنیم، به احتمال قریب به یقین خانواده شهید مطهری از گروه بزرگ مهاجرینی است که ما به آن فراریان امیر عبدالرحمن میگوییم. «امیر خونآشام» برای حذف مردم شیعه از افغانستان دست به نسلآشام» برای حذف مردم شیعه از افغانستان دست به نسلکشی و اخراج اجباری زد که در پی آن حدود شصت درصد شیعیان قتل عام و جمع پرشماری نیز به طور گسترده و گروهی به ایران و پاکستان پناه بردند. البته این تقارن زمانی از گفتار استاد فارسی نیز به نحوی استنباط میشود.

پیش از این پسر کوچک شهید مطهری، که دارای مدرک دکترا از کشور کانادا ست و در یکی از مؤسسات آموزش عالی قم تدریس میکند، در جمع دانشجویان افغانی و ایرانی خود از زبان مادربزرگشان اظهار داشته است که از منطقه شیعهنشین «بهسود» به مشهد مهاجرت کردهنشین «بهسود» به مشهد مهاجرت کردهاند و قرار گفته او مادربزرگش از بهسود خاطرات زیادی داشته است. پیش از این نیز این سخن شایع بود، اما تاکنون این خبر به این ترتیب آنهم در یک نشریه رسمی درج نشده بود. اکنون بخشی از این گفتوگو را که مربوط مطلب فوق است برای خوانندگان نشر میشود.

کیهان فرهنگی ابتدا از استاد جلال الدین فارسی میخواهد که طبق معمول از خانواده و تحصیلش آغاز کند.

استاد جلال الدین فارسی: بنده متولد سال1312شمسی در مشهد هستم و آخرین فرزند خانواده‌ای كه اعضای آن همه تاجر بودند. پدرم همراه بخشی از خانواده در اواخر دوره قاجار پس از فتح هرات به وسیله قوم «پشتون»، یعنی قومی كه در واقع آنها «افغان» هستند، از هرات به مشهد مهاجرت کردند.

کیهان فرهنگی: بقیه بزرگان خانواده شما هرات ماندند یا به جاهای دیگر رفتند؟

استادفارسی: برادر بزرگم از تجار معروف بود و با شخصیتهای معروف رفت و آمد داشت. بنابراین، خانواده ما تاجرهای بودند که حالا هم هستند و ازخانوادههای معتبراند. بعد از اشغال افغانستان به وسیله ارتش سرخ بخشی از آنها به آلمان و ایالات متحده آمریکا رفتند. پسر عموهای زیادی دارم که در هرات ماندهاند. در عین حال خویشاوندان بسیاری هم داریم که در مشهد ساکناند ولی اصلشان از هرات است.شان از هرات است.

كیهان فرهنگی: آیا تا به حال به افغانستان سفر كردهاید؟

استاد فارسی: خیر، من افغانستان را ندیدهام.

کیهان فرهنگی: جز خانواده شما خانوادههای دیگری هم آن زمان از هرات به مشهد آمده بودند؟

استاد فارسی: اتفاقاً بعد از هجرت پدرم پدر شهید مطهری هم با جمع کثیری از خانوادهشان از هرات به فریمان آمدند و آنجا ساکن شدند. من در سال1333 یا 1334 برای اولین بار در مسجد گوهرشاد (مشهد) با استاد شهید مطهری آشنا شدم. وقتی خود را معرفی کردم، گفتند چرا به برادر شما علاوه بر این که حبیب الله فارسی میگویند حبیب الله افغانی هم میگویند؟ عرض کردم به خاطر این که ما از هرات به مشهد هجرت کردیم. استاد مطهری هم گفتند: ما هم به صورت خانوادگی هراتی هستیم و پدرم از هرات به مشهد آمدند و....

 

» این وبلاگ دیگر به روز نخواهد شد ( سه شنبه 5 فروردین 1393 )
» آیا استاد مرتضی مطهری اصلیتی افغانستانی دارد ؟ ( پنجشنبه 8 اسفند 1392 )
» رسایی: کرزای بهتر «سبد کالا» توزیع می کرد ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» به امید شادی همیشگی کودکان افغانستان ( شنبه 12 بهمن 1392 )
» نتیجه آخرین نظرسنجی وبلاگ ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» طرح تمدید روادید اتباع افغانی (خانواری ) دارای گذرنامه آغاز شد ( دوشنبه 2 دی 1392 )
» 16 آذرماه روز دانشجو در ایران ( جمعه 15 آذر 1392 )
» مسابقه عکاسی نگاه پناهندگان ( پنجشنبه 14 آذر 1392 )
» دیدبان حقوق بشر: حقوق پناهندگان افغان در ایران نقض می‌شود ( پنجشنبه 30 آبان 1392 )
» انصراف 100 نفر از دانشجویان افغانستانی دانشگاه امام خمینی (ره)/رئیس دانشگاه:سیر انصراف‌ها طبیعی است! ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» اقامت پناهندگان افغانستانی در ایران ( جمعه 3 آبان 1392 )
» دفاتر کفالت , مزایا و مشکلات ( جمعه 3 آبان 1392 )
» مردم ایران و مهاجرین افغانستانی ( جمعه 3 آبان 1392 )
» انجام مراحل ویزای دانشجویان دختر در کیش ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» خبرگزاری الف:مرثیه‌ای برای رفتار ما ایرانیان ( پنجشنبه 4 مهر 1392 )
» تاسف برای خودمان یا برای اهالی فیروز آباد ؟ ( دوشنبه 18 شهریور 1392 )
» تحقیر شدن به چه قیمتی ؟ ( شنبه 9 شهریور 1392 )
» پناهجویان افغان در سوریه: حتی نمی‌توانیم فرار کنیم ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» مس عینک,بزرگترین پروژه اقتصادی افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» زراعت موتور محرکه اقتصاد افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
موضوعات

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :