تبلیغات
اخبار و مسائل مهاجرین
ADS
نویسنده : hamid جمعه 3 آبان 1392, ساعت 18 و 33 دقیقه و 59 ثانیه

دفاتر کفالت

اتباع افغانستانی مهاجر در ایران هرسال باید مدارک اقامتی که از سوی دولت جمهوری اسلامی به آنها ارائه می شود را تمدید کنند. طبق قوانین فعلی ایران , پناهندگان افغانستانی که تعداد آنها به 850000 نفر میرسد باید به منظور تمدید مدرک اقامتی در طرحی به نام آمایش شرکت کنند .

طرح آمایش سالهای گذشته در همه استان ها برگزار میشد , هر سال هنگام خرداد ماه اماکن مربوط به تمدید مدارک اقامت با سیل عظیم مهاجرین روبرو بودند که یکی از پر ازدحام ترین آنها اردوگاه سلیمان خانی واقع در تهران را میتوان نام برد . مهاجرین به منظور اخذ مدرک اقامتی گاهی اوقات باید یک شب را در صف انتظار میماندند و طول این صف گاهی تا کیلومترها خارج از اردوگاه قابل مشاهده بود .تمدید اقامت مهاجرین مصائب زیادی را در بر داشت , ازدحام بیش از حد جمعیت , برخورد بد اکثر کارمندان مربوطه با مردم , عدم تمکن مالی اکثر مهاجرین برای پرداخت مبالغ مربوط به مدرک اقامتی , نداشتن آگاهی و سواد کافی برای انجام روال اداری مربوطه , عدم رعایت نظم و هماهنگی توسط پناهندگان و به هم ریختگی نظم اردوگاه , اینها همه باعث میشدند تا وقتی موعد تمدید اقامت فرا میرسید احساس ناخوشایندی در ذهن همگان تداعی شود .

این روال ادامه داشت تا اینکه در سال های اخیر شاهد تغییرات چشمگیری در روند کاری طرح آمایش بویم , برخورد کارمندان بهتر از قبل شده , خانواده های بی بضاعت و بیماران از پرداخت عوارض معاف میشوند و از همه مهمتر روال اداری به دفاتر کفالت واگذار شده تا ازدحام جمعیت از میان برداشته شود.

طرح راه اندازی دفاتر کفالت امسال کلید خورد و با اینکه نواقصی داشت و بسیاری از مردم را سردرگم کرد اما در کل این طرح میتواند نقطه عطفی در انجام امور اداری مهاجرین در ایران باشد , حداقل اینکه مهاجرین دیگر مجبور نیستند شب را در صف طولانی اردوگاه سپری کنند .

اهم وظایف دفاتر کفالت به شرح ذیل میباشد :

صدور یا تمدید کارت کار بدون حضور در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، دریافت مجوز تردد برای خروج از استان به مقصد استان های مجاز، افتتاح حساب به نام متکفل در بانک طرف قرارداد با امتیازات صدور کارت عابر بانک و واریز وجه به صورت رسمی به هر حساب مورد نظر در بانکهای افغانستان، پیگیری عدم پرداخت حقوق از سوی کارفرما، پیگیری برقراری غرامت حوادث ناشی از کار برابر ماده 3 قانون تامین اجتماعی، پیگیری صدور گواهینامه رانندگی برای اتباع افغانستان واجد شرایط، پیگیری رفت به افغانستان و برگشت مجدد برای دارندگان گذرنامه و کارت آمایش، پیگیری شکایت علیه موجر در مورد عدم پرداخت ودیعه مسکن، پیگیری ثبت نام دانش آموزان در مدارس محدوده سکونت و پیگیری امور اداری احوال شخصیه( تولد، ازدواج، طلاق) و امور قضایی .

برخی از گزینه های فوق الذکر را در کل میتوان بدون مراجعه به دفاتر کفالت هم انجام داد , اما باید خاطر نشان شد که اکثر جامعه مهاجرین افرادی هستند که آگاهی و سواد کافی برای انجام این امور را ندارند و ما بعضا در گذشته شاهد بودیم افراد سودجو با اخذ مبالغی اعمالی مثل مسائل حقوقی اتباع را انجام میدادند, اما دفاتر کفالت آیا میتوانند وظایف محوله را انجام دهند؟

در خصوص موارد ذکر شده در بالا در باره وظایف دفاتر کفالت ذکر چند نکته به جا است . اینکه در پیگیری امور قضایی , دفاتر کفالت در صورت پیگیری امورات قضایی باید حقوقدان و وکیل باشند که اینطور نیست , پس چگونه با عدم آگاهی از علوم قضایی مشکلات مهاجرین پیگیری خواهد شد؟

انجام امور اخذ کارت آمایش و کارت کارگری و نامه تردد و بیمه و امورات مربوط به مدارس و انجام امور اینچنینی در گذشته با مراجعه به اداره اتباع منطقه قابل پیگیری بود اما دفاتر کفالت که عهده دار انجام این امور شده اند موجب سردرگمی و پیچیدگی کار گردیده اند به طوریکه برای انجام هریک از امورات فوق الذکر مهاجرین باید به دفتر کفالت و هم به اداره اتباع و جاهای دیگر مراجعه کند و این امر موجب چند برابر شدن مشکلاتی است که از قبل وجود داشت.بطور مثال به منظور اخذ کارت کارگری این وظیفه دفتر کفالت است که انرا تهیه و به پناهنده تحویل دهد اما این خود پناهنده است که باید به اداره کار مراجعه کند و کمافی السابق مراحل را طی کند بعلاوه مرحله دفتر کفالت .

به منظور مراجعه به این دفاتر در طرح آمایش مهاجرین باید در سایت ساماندهی نوبت بگیرند و در روز موعد به دفتر مراجعه نمایند , در این نوبت دهی یکی از دفاتر در استان مربوطه برای مراجعه تعیین میشود , اما بهتربود که دفتر مورد نظر نزدیکترین مکان به محل سکونت شخص در نظر گرفته میشد .  دفاتر کفالت برای خود , حق دفتر به مبلغ 20000 تومان اخذ میکنند و این با توجه به تمکن مالی مهاجرین گزینه خوبی نیست , کمااینکه به این روال اداری خاصیت تجاری شدن را هم میدهد , پس اگر این گزینه حذف شود اوضاع مساعدتر به نظر خواهد رسید .

نکته دیگر اینکه هنوز این دفاتر کل روال اداری را دراختیارنگرفته اند و مراجعین باید برای انجام برخی امور مثلا درخواست تخفیف یا معافیت عوارض به جاهای دیگری مراجعه کنند.

مطلب دیگری که حائز اهمیت است توجه به تکریم ارباب رجوع میباشد که در مورد دفاتر کفالتی با اهمیت جلوه شده است , از اینکه این دفاتر در اولین سال فعالیت خود چه رفتاری با مهاجرین داشته اند گزارشی در دسترس نیست اما رئیس کل اتباع اقای کاظمی دفاتری را که حسن برخورد با مراجعه کنندگان ندارند را تهدید به سلب امتیاز کرده که این امر نشان دهنده حسن نیت و همکاری وزارت کشور ایران با مهاجرین میباشد .

» این وبلاگ دیگر به روز نخواهد شد ( سه شنبه 5 فروردین 1393 )
» آیا استاد مرتضی مطهری اصلیتی افغانستانی دارد ؟ ( پنجشنبه 8 اسفند 1392 )
» رسایی: کرزای بهتر «سبد کالا» توزیع می کرد ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» به امید شادی همیشگی کودکان افغانستان ( شنبه 12 بهمن 1392 )
» نتیجه آخرین نظرسنجی وبلاگ ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» طرح تمدید روادید اتباع افغانی (خانواری ) دارای گذرنامه آغاز شد ( دوشنبه 2 دی 1392 )
» 16 آذرماه روز دانشجو در ایران ( جمعه 15 آذر 1392 )
» مسابقه عکاسی نگاه پناهندگان ( پنجشنبه 14 آذر 1392 )
» دیدبان حقوق بشر: حقوق پناهندگان افغان در ایران نقض می‌شود ( پنجشنبه 30 آبان 1392 )
» انصراف 100 نفر از دانشجویان افغانستانی دانشگاه امام خمینی (ره)/رئیس دانشگاه:سیر انصراف‌ها طبیعی است! ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» اقامت پناهندگان افغانستانی در ایران ( جمعه 3 آبان 1392 )
» دفاتر کفالت , مزایا و مشکلات ( جمعه 3 آبان 1392 )
» مردم ایران و مهاجرین افغانستانی ( جمعه 3 آبان 1392 )
» انجام مراحل ویزای دانشجویان دختر در کیش ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» خبرگزاری الف:مرثیه‌ای برای رفتار ما ایرانیان ( پنجشنبه 4 مهر 1392 )
» تاسف برای خودمان یا برای اهالی فیروز آباد ؟ ( دوشنبه 18 شهریور 1392 )
» تحقیر شدن به چه قیمتی ؟ ( شنبه 9 شهریور 1392 )
» پناهجویان افغان در سوریه: حتی نمی‌توانیم فرار کنیم ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» مس عینک,بزرگترین پروژه اقتصادی افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» زراعت موتور محرکه اقتصاد افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
موضوعات

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :