تبلیغات
اخبار و مسائل مهاجرین
ADS
نویسنده : hamid جمعه 3 آبان 1392, ساعت 10 و 22 دقیقه و 58 ثانیه

http://s3.picofile.com/file/7981754301/refugees85.jpg

مردم ایران از حدود 40 سال پیش تاکنون پذیرای تعداد زیادی مهاجر افغانستانی بوده اند که به دلایل مختلفی مجبور به مهاجرت شده اند , از جمله جنگ شوروی و سپس جنگ های داخلی و در آخر وضعیت نا بسامان کشور افغانستان پس از تشکیل دولت , اینها همه باعث شده اند تا ملت افغانستان موطن خود را ترک گفته و به وادی مهاجرت وارد شوند تا بلکه سرنوشت بهتری در آینده داشته باشند.

اما دلیل اینکه این ملت کشور ایران  را به منظور ادامه زندگی انتخاب کرده اند میتواند اشتراکات مرزی و فرهنگی باشد . (ازاشتراکات فرهنگی میتوان زبان , دین و مذهب و برخی اداب و رسوم اجتماعی را نام برد).

 بنابراین سالهاست که مهاجرین افغانستانی درمحل ها و کوچه ها , در همسایگی مردم ایران سکنی گزیده اند و گذران زندگی میکنند , با هم تعامل دارند , برای هم کار میکنند , حتی بین هم وصلت خانوادگی انجام میدهند .اشتراکات فرهنگی در بالا نقل شد اما این دو ملت از لحاظ فرهنگی قطعا تفاوت هایی نیز با هم دارند که این امر بسیار حائز اهمیت میباشد , به راستی ملت ایران از مهاجرینی که در کشور آنها زندگی میکنند چقدر شناخت دارند ؟ درمورد فرهنگ و مذهب و آداب و رسوم اجتماعی آنها چقدر میدانند ؟ آیا با قوانین مهاجرت در ایران و حقوق مهاجرین آشنایی دارند ؟

تقریبا همه جوانان افغانی که نسل دوم میباشند متولد ایران هستند , در مدارس ایران تحصیل کرده اند , با مردم ایران تعامل داشته اند , و روی کشور خویش را تا به حال ندیده اند . این قشر بیشتر با فرهنگ ایران آشنایی دارند تا مردم افغانستان که هرگز در میان جمع آنها نبوده اند . وقتی این جوانان به افغانستان بازمیگردند تا مدتی احساس نا آشنایی میکنند اما در ایران راحت هستند چون درآنجا بالغ شده اند و زندگی کرده اند.

اگر نگاهی به نظر سنجی ها داشته باشیم و از مردم کوچه و خیابان نیز سوالاتی بپرسیم به این نتیجه میرسیم که بطور کلی ملت ایران درباره مهاجرت افغانستانی ها به ایران و خود مهاجرین اطلاعات درستی در ذهن ندارند . بصورت عام , افغانی در ذهن مردم ایران با گزینه های زیر شناخته میشود:

یک انسان بسیار سخت کوش که به کارهای ساختمانی و کنده کاری مشغول است

کسی که موقعیت شغلی آنها را اشغال نموده است.

کسی که سواد و آگاهی ندارد و به اصطلاح عقب افتاده است.

کسی که حق دارند تحقیرش کنند چون هیچ حقی در این اجتماع ندارد.

و از همه مهمتر کسی که در ایران جرم و گناه انجام میدهد (از قبیل دزدی و قتل و تجاوز به عنف) بدون اینکه مجازات شود.

در آخر کلمه افغانی بصورت یک توهین در متن جامعه جا باز میکند .

اما کسانی هم هستند که تصورات و شناخت درستی از کل جامعه مهاجر در ایران دارند و برخورد و رفتار مناسب با آنها را از خود بروز میدهند .

در اینجا این نکته را یاد آور میشویم که هر ملتی با هر فرهنگی در هر جای دنیا دارای افرادی است که قانون شکن هستند و بزهکار میباشند,اما آیا این صحیح است که بزهکار بودن را به کل آن جامعه تعمیم دهیم؟ پاسخ صددرصد منفی است . اما چرا وقتی عمل فرد بزهکار افغانستانی در ایران رسانه ای میشود ما عمل گناه و قانون شکن و متجاوز را به کل جامعه مهاجر نسبت میدهیم ؟

آیا بهتر نیست بجای بد رفتاری با کل با همان جزئی که این عمل را مرتکب شده برخورد کنیم؟

گزینه دیگری که در اینجا حائز اهمیت است ازدواج زنان ایرانی با مردان افغانی است که این امر عمدتا در مناطق حومه شهر و شهرستان ها اتفاق می افتد , سوالی که هست : آیا این ازدواج سرانجام خوبی دارد ؟ جواب اینکه در اکثر موارد خیر , به دلیل عدم شناخت کافی این ازدواج ها سرانجام خوبی را نخواهد داشت .

برای مثال یک قوم در افغانستان این رسم را دارد که به منظور ازدواج , مرد باید مبلغ قابل توجهی را به خانواده عروس بدهد ( به مانند خرید کالا) و از آن به بعد عروس به مانند یک نوکر و برده در خانه داماد میماند و در این بین حق طلاق هم وجود ندارد . بگذریم از اینکه ملت ایران این رسم را هم (خریدن عروس) به کل افغانی ها نسبت میدهند .

با توجه به موردی که ذکر شد این فرهنگ ازدواج (که مختص یک قوم در افغانستان است) با فرهنگ ازدواج در ایران بسیار تفاوت دارد و اگر این امر صورت گیرد به تباهی می انجامد , کمااینکه مواردی مثل خود سوزی و قتل را هم در این بین شاهد بوده ایم .

بنابراین برای حل مشکلات موجود بایسته است که اطلاعات و آگاهی های لازم به مردم ایران و مهاجرین افغانستانی داده شود به منظور اینکه این دو اجتماع تا مادامیکه با هم هستند با شناخت و آگاهی کامل از هم  و در آرامش زندگی کنند . رسانه گزینه مناسبی برای انجام اینکار میباشد که تاکنون آنطور که باید در این زمینه کار نشده است , ساخت فیلم یا سریال و مستند درباره زندگی مهاجرین در ایران و حقوق آنها میتواند کمک شایانی در بهبود وضعیت داشته باشد , به شرطی که با آگاهی و هدف درست در این زمینه کار شود , داشته ایم فیلم هایی که نقش افغانی در ان حضور داشته اما به منظور دیگری این نقش به او محول شده است . نمونه بارز این بی هدفی سریال طنز چارخونه به کارگردانی سروش صحت بود که برای آوردن خنده بر لبان مخاطبش دست به دامان دو شخصیت ساختگی به اصطلاح افغانی شد و به شوخی و استهزاء با شخصیت افغانی کارش را پیش برد . از طرفی فیلم باران ساخته مجید مجیدی که سال ۱۳۷۹ با موضوع عشق و دهش , مهاجرت و پناهندگی , تغییر و تبعیض نژادی ساخته شد , توانست چهره نسبتا درستی از یک مهاجر افغانستانی را به نمایش بگذارد و گوشه ای از زندگی آنها را به قاب تصویر بکشد .

این کم کاری خود مهاجرین نیز هست که نمیتوانند خود را به جامعه ایران معرفی کنند , در بین این قشر هستند افرادی که دانشجو هستند , نویسنده اند , نخبه اجتماعی هستند و اینها وظیفه دارند فعالیت لازم را در زمینه های مختلف انجام دهند , کما اینکه اخیرا فعالیت هایی نیز انجام شده که جای خرسندی و تحسین دارد و امید است پیشرفت لازم در این زمینه حاصل شود .

 

لینک نظر سنجی مربوط به پناهندگان افغان در سایت خبر آنلاین :

http://khabaronline.ir/detail/294041/society/social-damage

» این وبلاگ دیگر به روز نخواهد شد ( سه شنبه 5 فروردین 1393 )
» آیا استاد مرتضی مطهری اصلیتی افغانستانی دارد ؟ ( پنجشنبه 8 اسفند 1392 )
» رسایی: کرزای بهتر «سبد کالا» توزیع می کرد ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» به امید شادی همیشگی کودکان افغانستان ( شنبه 12 بهمن 1392 )
» نتیجه آخرین نظرسنجی وبلاگ ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» طرح تمدید روادید اتباع افغانی (خانواری ) دارای گذرنامه آغاز شد ( دوشنبه 2 دی 1392 )
» 16 آذرماه روز دانشجو در ایران ( جمعه 15 آذر 1392 )
» مسابقه عکاسی نگاه پناهندگان ( پنجشنبه 14 آذر 1392 )
» دیدبان حقوق بشر: حقوق پناهندگان افغان در ایران نقض می‌شود ( پنجشنبه 30 آبان 1392 )
» انصراف 100 نفر از دانشجویان افغانستانی دانشگاه امام خمینی (ره)/رئیس دانشگاه:سیر انصراف‌ها طبیعی است! ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» اقامت پناهندگان افغانستانی در ایران ( جمعه 3 آبان 1392 )
» دفاتر کفالت , مزایا و مشکلات ( جمعه 3 آبان 1392 )
» مردم ایران و مهاجرین افغانستانی ( جمعه 3 آبان 1392 )
» انجام مراحل ویزای دانشجویان دختر در کیش ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» خبرگزاری الف:مرثیه‌ای برای رفتار ما ایرانیان ( پنجشنبه 4 مهر 1392 )
» تاسف برای خودمان یا برای اهالی فیروز آباد ؟ ( دوشنبه 18 شهریور 1392 )
» تحقیر شدن به چه قیمتی ؟ ( شنبه 9 شهریور 1392 )
» پناهجویان افغان در سوریه: حتی نمی‌توانیم فرار کنیم ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» مس عینک,بزرگترین پروژه اقتصادی افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» زراعت موتور محرکه اقتصاد افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
موضوعات

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :