تبلیغات
اخبار و مسائل مهاجرین
ADS
نویسنده : hamid جمعه 1 شهریور 1392, ساعت 21 و 30 دقیقه و 13 ثانیه


اجتماع مهاجرین پناهنده افغانستانی در ایران که جمعیت قابل توجهی هم دارند سالهاست که در شهرهای مختلف ایران در کنار مردم ایرانی گذران زندگی میکنند . میدانیم که ملت هر کشوری فرهنگ و آداب و سنن خاص خود را دارد و اگر بنا بر دلایلی این دو ملت (فرهنگ) در کنار هم قرار گیرند فرهنگ پذیری بوجود می آید اما این دو فرهنگ در برخی موارد ممکن است با هم مغایرت هم داشته باشند , بنابراین دو ملت باید از فرهنگ و اداب یکدیگر آشنایی داشته باشند تا بتوانند با شناخت کامل که نتیجه آن سازش و آرامش است در کنار هم زندگی کنند . این در مورد پناهندگان افغانستانی ساکن در ایران هم صدق میکند , به راستی ملت ایران ازپناهندگان افغانستانی که ممکن است در همسایگی آنها زندگی کنند چقدر شناخت دارند ؟ در مورد وضعیت پناهندگان و قوانین پناهندگی در ایران چه میدانند ؟

در جواب باید بگوییم که تقریبا هیچ نمیدانند , این را میتوانیم به راحتی دریابیم , وقتی با ایرانیان در مورد افغانی ها صحبت میکنیم بلافاصله کارگری و کارهای سخت و طاقت فرسا را در ذهن تداعی میکنند و به زبان می آورند و دیگر هیچ . . . . برای اثبات جمله قبلی بهتر است نگاهی داشته باشیم به یک نظرسنجی اینترنتی در سایت خبرآنلاین .
برای نزدیک تر شدن و بهبود بخشیدن آگاهی این دو ملت نسبت به هم ,  رسانه ها میتوانند نقش کلیدی داشته باشند , اما به راستی کدام فیلم یا مستند به درستی به زندگی مهاجرین و وضعیت آنها در ایران  پرداخته است ؟
بهتر است در اینجا نگاهی داشته باشیم به فیلم باران مجید مجیدی که سال ۱۳۷۹ با موضوع عشق و دهش , مهاجرت و پناهندگی , تغییر و تبعیض نژادی ساخته شد .
 
شناس نامه فیلم باران
نویسنده و کارگردان: مجیدی مجیدی
مدیر فیلمبرداری: محمّد داودی
تدوین صدا و تصویر: حسن حسندوست
موسیقی: احمد پژمان
طراحی، صداگذاری و ترکیب صداها: محمدرضا دلپاک
بازیگران: حسین عابدینی
رضا ناجی
زهرا بهرامی
حسین رحیمی
حسین محجوب
تهیه کنندگان: مجیدی مجیدی
فؤاد نحاس
سال تولید: ۱۳۷۹
برنده ی جوایز:
جشنواره فیلم مونترال: جایزه‌ی بهترین فیلم
جشنواره فیلم فجر: سیمرغ بلورین برای بهترین فیلم (مجید مجیدی)، بهترین کارگردانی (مجید مجیدی)، بهترین بازیگر نقش اول مرد (حسین عابدینی)، بهترین موسیقی (احمد پژمان)، بهترین جلوه‌های صوتی (محمد رضا دلپاک)، بهترین ضبط صدا (ید الله نجفی).
 
baran018A_F
 
خلاصه داستان:
لطیف(حسین عابدینی)، کارگر جوان آذری، همراه دیگر هم ولایتی های خود در کنار عده ای کارگر افغان، در یکی از برج های در حال ساخت شهر تهران کار می کند. سقوط نجف (یکی از کارگران افغانی) از طبقه دوم، موجب می شود پسر او رحمت (زهرا بهرامی)، برای تأمین معاش خانواده، جای پدر را بگیرد؛ امّا به دلیل جثّه ضعیفش، مسئولیت خرید غذا و کارهای آشپزخانه به عهده او گذارده می شود.بدین ترتیب، کار آسان خود را از دست می دهد و مدام برای رحمت، درد سر درست می کند. امّا یک روز به صورت ناگهانی متوجه می شود که رحمت، در حقیقت دختری است به نام «باران»، که از سرِ ناچاری در میان مردان کار می کند. کشف این راز، مقدمه عشقی پاک در دل لطیف می شود. سرانجام، مأموران وزارت کار، بر اساس قانون ممنوعیت کار افغانی های بدون مجوز، آنها را از محل کار بیرون می کنند. در نتیجه، لطیف نیز باران را گم می کند. لطیف در جستجوی باران، با دیدن وضعیت زندگی و کار خانواده او، شناس نامه خود را می فروشد و مجموعه پس انداز و پول شناس نامه اش را در اختیار آنها می گذارد؛ ولی به زودی متوجه می شود که باران و خانواده اش برای همیشه از ایران می روند.
 
نقد و بررسی و نکاتی درباب فیلم :
فیلم باران در لفافه‌ی داستانی عاشقانه به بررسی مسائل اجتماعی موجود در جامعه و وضعیت پناهندگان افغان در ایران می‌پردازد و نکات مهمی را در مورد شرایط زندگی آنها بیان می‌کند. مجیدی با به تصویر کشیدن شرایط نابه‌سامان زندگی افغان‌ها و وضعیت کاری دشوار و ناعادلانه‌ی آنها، مخاطب را از منظری تازه با این قشر محروم و تبعیض‌هایی که به آنها روا داشته می‌شود، آشنا می‌سازد.با توجه به حساسیت‌های موجود در جامعه‌ی ایران و برخوردهای ناروایی که با جامعه‌ی مهاجران افغان انجام می‌شود، این فیلم می‌تواند در تغییر دیدگاه‌های مخاطبان نسبت به افغان‌ها تأثیر خوبی داشته باشد و آنها را به همدلی بیشتر با این پناهندگان دعوت کند.از سوی دیگر تصویر مهاجران افغان در این فیلم نیز مانند بسیاری از فیلم‌های دیگر، مبتنی بر دردها و تاریکی‌های موجود در زندگی آنان است و به توانمندی‌ها و نقاط مثبت فرهنگ و جامعه آنها اشاره‌ای نمی‌کند. قهرمان فیلم، یعنی کسی که دهش می‌کند، یاری می‌رساند، تغییر می‌کند و می‌بالد یک پسر ایرانی است و کسی که به او کمک می‌شود و در موضع ضعف و تا حدی انفعال (حداقل در مورد موضوع عشق) قرار دارد، یک دختر افغان.گذشته از آن، فیلم به دلایل مهاجرت پناهندگان افغان و شرایط زندگی آنها در افغانستان هیچ اشاره‌ای نمی‌کند و قسمت بزرگی از داستان زندگی آنها را نادیده گرفته است. این­ها همه مسائلی هستند که باعث می‌شود فیلم قادر به ایجاد یک تصویر درست و به‌حق در مورد فرهنگ و مردم افغان، نباشد و بیم آن می‌رود که حتی دردها و سختی‌های زندگی این قشر محروم نیز در میانه‌ی روایت رمانتیک فیلم از عشق، به دست فراموشی سپرده شود.
با این همه، تلاش مجیدی برای به تصویر کشیدن دشواری‌های زندگی مهاجران افغان قابل تقدیر است و می‌تواند به مخاطبانی که اغلب آن­ها در مورد این موضوع بسیار ناآگاه هستند، کمک زیادی کند.مجیدی در فیلم های دیگرش نیز از کاراکتر های افغانی استفاده کرده است .
 
 
به امید روزی که در ذهن مردم ایران تصویر درستی از فرهنگ و شخصیت کلی مردم افغانستانی بوجود آید تا مشکلاتی که هم اکنون وجود دارد و اینجا جای بحث آن نیست از میان برداشته شود .
» این وبلاگ دیگر به روز نخواهد شد ( سه شنبه 5 فروردین 1393 )
» آیا استاد مرتضی مطهری اصلیتی افغانستانی دارد ؟ ( پنجشنبه 8 اسفند 1392 )
» رسایی: کرزای بهتر «سبد کالا» توزیع می کرد ( پنجشنبه 17 بهمن 1392 )
» به امید شادی همیشگی کودکان افغانستان ( یکشنبه 13 بهمن 1392 )
» نتیجه آخرین نظرسنجی وبلاگ ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» طرح تمدید روادید اتباع افغانی (خانواری ) دارای گذرنامه آغاز شد ( دوشنبه 2 دی 1392 )
» 16 آذرماه روز دانشجو در ایران ( جمعه 15 آذر 1392 )
» مسابقه عکاسی نگاه پناهندگان ( پنجشنبه 14 آذر 1392 )
» دیدبان حقوق بشر: حقوق پناهندگان افغان در ایران نقض می‌شود ( پنجشنبه 30 آبان 1392 )
» انصراف 100 نفر از دانشجویان افغانستانی دانشگاه امام خمینی (ره)/رئیس دانشگاه:سیر انصراف‌ها طبیعی است! ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» اقامت پناهندگان افغانستانی در ایران ( جمعه 3 آبان 1392 )
» دفاتر کفالت , مزایا و مشکلات ( جمعه 3 آبان 1392 )
» مردم ایران و مهاجرین افغانستانی ( جمعه 3 آبان 1392 )
» انجام مراحل ویزای دانشجویان دختر در کیش ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» خبرگزاری الف:مرثیه‌ای برای رفتار ما ایرانیان ( پنجشنبه 4 مهر 1392 )
» تاسف برای خودمان یا برای اهالی فیروز آباد ؟ ( دوشنبه 18 شهریور 1392 )
» تحقیر شدن به چه قیمتی ؟ ( شنبه 9 شهریور 1392 )
» پناهجویان افغان در سوریه: حتی نمی‌توانیم فرار کنیم ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» مس عینک,بزرگترین پروژه اقتصادی افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» زراعت موتور محرکه اقتصاد افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
موضوعات

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :