تبلیغات
اخبار و مسائل مهاجرین
ADS
نویسنده : hamid پنجشنبه 24 مرداد 1392, ساعت 16 و 52 دقیقه و 05 ثانیه

امروز تصمیم گرفتم در شبکه های اجتماعی سالروز استقلال افغانستان را به هموطنان تبریک گویم اما با کمی تامل به این نتیجه رسیدم که کلمه استقلال افغانستان برایم نامحسوس است و نمیتوانم کشورم را در حال حاضر مستقل فرض کنم , سوالی در ذهنم تداعی شد , اینکه آیا برگزاری هر ساله مراسم توسط ما صحیح است؟ در حالیکه استقلال را به پایینترین سطح از نظر معنا تنزیل داده ایم.

این سرزمین از دیرباز دستخوش هجوم بیگانگان بوده , کسانی چون اسکندر و چنگیز در قدیم و انگلستان و شوروی در سالهای نه چندان دور خواستار اشغال این مرز و بوم بوده اند اما با روحیه استقلال طلبی که ملت در همه آوان داشته اند دیر یا زود این مهاجمان را به بیرون رانده اند بگذریم از اینکه چندیست این روحیه در ما تحلیل رفته است .

بقیه در ادامه مطلبافغانستان هر ساله، ۲۸ اسد سالگرد استقلال افغانستان از بریتانیا را جشن می‌گیرد. در سال ۱۹۱۹ افغانستان و بریتانیا برای پایان جنگ سوم افغان و انگلیس، "پیمان راولپندی" را امضا کردند. براساس این پیمان بریتانیا که تا آن زمان قیمومیت سیاست خارجی افغانستان را به عهده داشت، استقلال کامل افغانستان را به رسمیت شناخت. از آن زمان تاکنون دولتهای مختلف افغانستان هر سال در این روز مراسمی برگزار می کنند.این در حالی است که استقلال در زمان حال برای کشور افغانستان به پایین ترین سطح خود از نظر معنا تنزل پیدا کرده است . اگر بخواهیم استقلال را مختصر و مفید معنی کنیم یعنی اداره کشور  با اختیار و آزادی بدون مداخله کشور های بیگانه.

 از جنبه سیاسی تصمیمات کشور ما در هر جایی غیر از سرزمین خودمان و توسط کسانی غیر از خودمان گرفته میشود , از جنبه اقتصادی افغانستان از نظر تولیدملی در جایگاه بسیار بدی قرار دارد و عایدات این کشور از اعانه ای تامین میشود که دولت های دیگر در سراسر دنیا به منظور کمک میپردازند , و از همه بدتر اینکه ملت افغانستان به دلایل مختلفی از جمله حمله شوروی , جنگ داخلی , نبود امنیت , عدم اشتغال و . . . مجبور به ترک سرزمین خود شدند و در وادی مهاجرت دستخوش مصائب ناگواری گردیده اند.همین بس که میلیون ها مهاجر افغانستانی تنها در کشور ایران گذران زندگی میکنند.اگر افغانستان کشوری مستقل باشد هیچکدام از عوامل بالا به این صورتی که هستند وجود نخواهند داشت .نتیجه اینکه ما نتوانستیم استقلال خود را تحکیم و استمرار بخشیم.

بهتر است کمی از فضای انتقادی خارج شویم و اشاره ای داشته باشیم به بنای تاریخی و با شکوه طاق ظفر که در پغمان کابل واقع است , یادگاری که پس بدست آوردن استقلال افغانستان از زیر سلطه انگلیس (بریتانیا) در زمان پادشاهی شاه امان الله خان در سال 1298 هجری (1919 میلادی) بنا شد , طاق ظفر شامل دو بنای سفید از جنس مرمر میباشد که یکی بزرگتر و دیگری بعنوان بنای فرعی یا ضمیمه بنا است و از ان بعنوان شیر دروازه یاد میشود و هر دو در یک محوطه قرار دارند . بر سقف کمان مانند و دیواره های طاق ظفر نام ها و رقم های زیادی به چشم میخورد که روی سنگهای بنا حکاکی شده است . این ها اسامی کسانی است که با خون خود استقلال افغانستان را بدست اورده اند و به یادگار روی بنا ثبت گردیده اند تا در تاریخ افغانستان ماندگار شوند. در این لینک میتوانید اطلاعات کاملی از طاق ظفر به همراه تصاویر مشاهده کنید.

به امید روزی که ما قدر خون هایی که در راه آزادی و استقلال سرزمینمان ریخته شده را بدانیم و بسوی داشتن کشوری مستقل به معنای واقعی کلمه گام برداریم تا خود واقعی را با افتخار به سرتاسر دنیا نشان دهیم . . .

» این وبلاگ دیگر به روز نخواهد شد ( سه شنبه 5 فروردین 1393 )
» آیا استاد مرتضی مطهری اصلیتی افغانستانی دارد ؟ ( پنجشنبه 8 اسفند 1392 )
» رسایی: کرزای بهتر «سبد کالا» توزیع می کرد ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» به امید شادی همیشگی کودکان افغانستان ( شنبه 12 بهمن 1392 )
» نتیجه آخرین نظرسنجی وبلاگ ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» طرح تمدید روادید اتباع افغانی (خانواری ) دارای گذرنامه آغاز شد ( دوشنبه 2 دی 1392 )
» 16 آذرماه روز دانشجو در ایران ( جمعه 15 آذر 1392 )
» مسابقه عکاسی نگاه پناهندگان ( پنجشنبه 14 آذر 1392 )
» دیدبان حقوق بشر: حقوق پناهندگان افغان در ایران نقض می‌شود ( پنجشنبه 30 آبان 1392 )
» انصراف 100 نفر از دانشجویان افغانستانی دانشگاه امام خمینی (ره)/رئیس دانشگاه:سیر انصراف‌ها طبیعی است! ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» اقامت پناهندگان افغانستانی در ایران ( جمعه 3 آبان 1392 )
» دفاتر کفالت , مزایا و مشکلات ( جمعه 3 آبان 1392 )
» مردم ایران و مهاجرین افغانستانی ( جمعه 3 آبان 1392 )
» انجام مراحل ویزای دانشجویان دختر در کیش ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» خبرگزاری الف:مرثیه‌ای برای رفتار ما ایرانیان ( پنجشنبه 4 مهر 1392 )
» تاسف برای خودمان یا برای اهالی فیروز آباد ؟ ( دوشنبه 18 شهریور 1392 )
» تحقیر شدن به چه قیمتی ؟ ( شنبه 9 شهریور 1392 )
» پناهجویان افغان در سوریه: حتی نمی‌توانیم فرار کنیم ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» مس عینک,بزرگترین پروژه اقتصادی افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» زراعت موتور محرکه اقتصاد افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
موضوعات

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :