تبلیغات
اخبار و مسائل مهاجرین
ADS
نویسنده : hamid پنجشنبه 17 مرداد 1392, ساعت 22 و 02 دقیقه و 30 ثانیه


شهر غلغله , این نامی است که کمتر کسی از میان ما آنرا شنیده است و اکثرما از اینکه چرا نام غلغله را برای آن برگزیده اند و ماجرای این شهر چه بوده اطلاعی نداریم . این شهر با داستان جالبش باز هم برگی از تاریخ سرزمین ما را با تمام فراز و نشیب هایش نشان میدهد . برای مشاهده به ادامه مطلب مراجعه کنید .
شهر «غلغله» از جمله هشت اثر تاریخی ولایت بامیان افغانستان است که جزء میراث‌‌ فرهنگی جهان نیز به شمار می‌رود.این شهر که در حال حاضر به ویرانه‌ای تبدیل شده است، چهار تا پنج هکتار وسعت دارد و بر بالای تپه‌ای سنگی و مخروطی شکل که حدود ۱۰۰ تا ۱۴۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد در مقابل مجسمه‌های تخریب شده بودا قرار گرفته است.

 

ghalghale1

 

*شهر غلغله، بالا حصار ولایت بامیان

شهر تاریخی غلغله که قدمت آن به قرن ۱۰ و ۱۱ میلادی بر می‌‌گردد، پیش از این به نام‌های «شهر بامیان» و «بالا حصار بامیان» نیز یاد می‌شد که از دوره ظهور اسلام تا اوایل قرن هفتم هجری پایتخت برخی حاکمان اسلامی چون «آل شنسب» و شاهان «غوری» بوده است.

«زمریالی طرزی» باستان‌ شناس فرانسوی و افغانی‌تبار در رابطه با شهر تاریخی غلغله میگوید: این شهر در بالای یک تپه مرتفع قرار دارد به دلیل این که در ارتفاع واقع شده است در گذشته به قلعه دفاعی بامیان معروف بوده است که وسعت آن به اندازه نصف «ام‌البلاد» یعنی نصف شهر «بلخ» کنونی بوده است در گذشته قسمت‌هایی از تپه «الماس» در سمت غرب شهر غلغله که اکنون به زمین کشاورزی تبدیل شده است نیز جز این شهر به شمار می‌رفتاز برج‌ها، دیوارها، علائم و آثار باقی مانده این شهر این طور به نظر می‌رسد که جمعیت آن در اوج رونق و شکوه از چهار هزار نفر بیشتر نبوده و دلیل آن این است که محدوده شهر به همراه «تپه الماس» گنجایشی اضافه‌تر از آن نداشته است.

 

 ghalghale2

 

*حمله چنگیز و با خاک یکسان کردن شهر غلغله

«کاظم یزدانی» از تاریخ نگاران افغان می‌نویسد: پیش از حمله سپاهیان مغول به رهبری چنگیز خان در سال ۶۱۸ هـ ق ( ۱۲۲۱) میلادی به بامیان این شهر که توسط خوارزمشاهیان اداره می‌شد با خاک یکسان شد.یزدانی با بیان این که در مقاومت و ایستادگی حاکم خوارزمشاهی در برابر سپاهیان مغول یکی از نوه‌های چنگیز به نام «ماتکین» توسط یکی از محافظان حاکم خوارزمشاه کشته ‌شد، گفت: بعد از این حادثه چنگیز دستور داد برای انتقام خون نوه خود شهر غلغله با خاک یکسان کنند.

 

 ghalghale3

 

*دلیل نامگذاری شدن این شهر به غلغله

در رابطه با این که چرا این شهر به غلغله معروف شد، داستان‌‌های زیادی وجود دارد.

«سجاد محسنی» از کهنسالان ولایت بامیان با بیان این که شهر غلغله در گذشته به نام شهر «زر» یاد می‌شد و این شهر توسط «دالشاه» یکی از شاهان قدیم این سرزمین که ۱۰۰ پسر داشت، ساخته شده است.وی شعری را به همین مضمون این‌گونه نقل می‌کند:

دریغا زو صلصال و آن صد پسر

دریغا ز دالشاه و آن شهر زر

یزدانی معتقد است: زمانی که مغول‌ها بر این منطقه یورش بردند، جنگ خونینی میان آنان و حاکم خوارزمشاهی به وقوع پیوست و از هر گوشه و کناری فریاد گریه، زاری و هلهله (غلغله) بلند شد.این تاریخ شناس افغان ادامه داد: شاید به همین دلیل است که پس از ویرانه‌هایی که مغولان به بار آوردند این منطقه به نام “غلغله” که به معنی غوغا و فریاد است، معروف شد

«حاجی‌حسین» یکی‌دیگر از ساکنان ولایت بامیان تصریح کرد: بر اساس داستان‌های محلی که وجود دارد، در هنگام ساختن شهر غلغله در صورتی که کارگران با یک صدا و هلهله‌ مسئولان خود در محل کار حاضر نمی‌شدند، گردن زده می‌شد و سرش را در میان دیوار می‌گذاشتند. به همین دلیل پس از آبادی این شهر نام آن را غلغله گذاشتند که برگرفته از غوغا و فریاد است.

 

 ghalghale4

 

*سیستم آبرسانی شهر غلغله چگونه بوده است؟

درباره زیرساخت‌ها، برج‌های دفاعی و سیستم آبرسانی این شهر تاریخی هم داستان‌های زیادی وجود دارد.طرزی از باستان‌شناسان افغان در رابطه با سیستم آبرسانی این شهر میگوید: ساکنان شهر غلغله آب مورد نیاز خود را از طریق یک کانال زیر زمینی تأمین می‌کردند. ما نمونه‌هایی از سیستم به کار رفته برای تأمین آب مورد نیاز مردم در شهر غلغله را در آثاری چون «چهل برج» در منطقه «یکاولنگ»، «قلعه گوهرگین» و شهر «ضحاک» بامیان نیز دیده‌ایم.

یزدانی با اشاره به تحقیقاتی که در رابطه با کانال آبرسانی مخفی شهر غلغله داشت، افزودو: از ویژگی‌های شهر غلغله قبل از ویرانی دسترسی ساکنان آن به آب بود که توسط یک لوله مخفی از زیر تپه‌ای که در بالای شهر قرار داشت به شهر می‌رسید.

حاجی حسین که در نزدیک شهر غلغله زندگی می‌کند با اشاره به دریای «حیدرآباد» میگوید: کانال مخفی آبرسانی شهر غلغله از دریای حیدرآباد و در فاصله چهار کیلومتری تا شهر حفر شده بود که علائم ظاهری آن تا هنوز هم در نزدیکی‌های مدرسه دخترانه «سعید آباد» دیده می‌شود.زمانی که این شهر در محاصره سپاهیان مغول قرارداشت، دختر «سلطان جلال‌الدین»، عاشق یکی از سرداران مغول شد و راز این کانال آبرسانی را با او در میان گذاشت که این افشاگری باعث شد، آب بر ساکنان شهر غلغله بسته شود و با سقوط شهر ساکنان آن نیز قتل عام شوند.

 

 ghalghale5

 

*بقایای به‌جا مانده از شهر قدیم غلغله

تنها قسمت‌هایی که طی گذشت قرن‌ها هنوز هم در شهر غلغله پا بر جا مانده است، بعضی قسمت‌های ساختمان مسجد جامع شهر که در قسمت جنوبی تپه قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود که این مکان گنجایش حدود ۲۰۰ نمازگزار را دارد، همچنین بخشی از برج دیدبانی شهر و مغاره‌های زیر زمینی است که تاکنون پا بر جا مانده است.با وجود این که شهر غلغله به‌طور کلی ویران شده است، اما شکوه و عظمت آن را می‌توان از بقایای دیوارهای سوخته، برج‌های دیدبانی فرو ریخته، مصالح به کار رفته در ساخت شهر که در آن زمان استفاده شده و راه‌های پیچ در پیچ هنوز هم توجه هر بیننده‌ای را به سوی خود جلب می‌‌کند.نوع خاص معماری و دیوارهای عریض شهر هنوز هم جذابیت‌های ویژه‌ای برای گردشگران دارد.

 

 ghalghale6

 

جاذبه‌های گردشگری

«محمد ابراهیم اکبری» رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان در رابطه با شهر غلغله می‌گوید: روزانه تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن این شهر به بامیان سفر می‌کنند.وی با بیان این که بقایای به جا مانده از شهر غلغله از منابع اصلی درآمد مردم این ولایت است، گفت: گردشگران با پرداخت مبلغی اجازه دارند از این شهر بازدید کنند.

شهر غلغله که روزی مرکز داد و ستد جهان به حساب می‌آمد و تاجگذاری شاهان و سلاطین زیادی را در حافظه تاریخی خود دارد، چیزی جز دیوار‌های فرو ریخته، مغاره‌های تخریب شده و خاک از آن ابهت تاریخی برایش باقی نمانده است.این شهر در طول سال‌ها جنگ و ناامنی پایگاه نظامیان بود و سال‌های زیادی توسط مردم حفاری می‌شد که سرانجام از ۳ سال قبل به این سو توسط محافظان امنیتی سازمان یونسکو محافظت می‌شود تا از کاوشگری خودسرانه انسان‌های سودجو در امان بماند.حوادث طبیعی، بی‌توجهی دولت به مرمت این بنا، جلوگیری از تخریب بیشتر و عدم آگاهی مردم محل از اهمیت آن باعث شده است که شهر غلغله در شرایطی اسفباری قرار گیرد.


دسته بندی : افغانستان شناسی ,
برچسب ها : غلغله , اثار دیدنی بامیان ,» این وبلاگ دیگر به روز نخواهد شد ( سه شنبه 5 فروردین 1393 )
» آیا استاد مرتضی مطهری اصلیتی افغانستانی دارد ؟ ( پنجشنبه 8 اسفند 1392 )
» رسایی: کرزای بهتر «سبد کالا» توزیع می کرد ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» به امید شادی همیشگی کودکان افغانستان ( شنبه 12 بهمن 1392 )
» نتیجه آخرین نظرسنجی وبلاگ ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» طرح تمدید روادید اتباع افغانی (خانواری ) دارای گذرنامه آغاز شد ( دوشنبه 2 دی 1392 )
» 16 آذرماه روز دانشجو در ایران ( جمعه 15 آذر 1392 )
» مسابقه عکاسی نگاه پناهندگان ( پنجشنبه 14 آذر 1392 )
» دیدبان حقوق بشر: حقوق پناهندگان افغان در ایران نقض می‌شود ( پنجشنبه 30 آبان 1392 )
» انصراف 100 نفر از دانشجویان افغانستانی دانشگاه امام خمینی (ره)/رئیس دانشگاه:سیر انصراف‌ها طبیعی است! ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» اقامت پناهندگان افغانستانی در ایران ( جمعه 3 آبان 1392 )
» دفاتر کفالت , مزایا و مشکلات ( جمعه 3 آبان 1392 )
» مردم ایران و مهاجرین افغانستانی ( جمعه 3 آبان 1392 )
» انجام مراحل ویزای دانشجویان دختر در کیش ( پنجشنبه 18 مهر 1392 )
» خبرگزاری الف:مرثیه‌ای برای رفتار ما ایرانیان ( پنجشنبه 4 مهر 1392 )
» تاسف برای خودمان یا برای اهالی فیروز آباد ؟ ( دوشنبه 18 شهریور 1392 )
» تحقیر شدن به چه قیمتی ؟ ( شنبه 9 شهریور 1392 )
» پناهجویان افغان در سوریه: حتی نمی‌توانیم فرار کنیم ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» مس عینک,بزرگترین پروژه اقتصادی افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
» زراعت موتور محرکه اقتصاد افغانستان ( جمعه 8 شهریور 1392 )
موضوعات

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :